Învățarea începe cu noi
Școala își propune să ofere tuturor elevilor activități necesare pentru a-i pregăti mai bine în viață.
"Împreună pentru o dezvoltare durabilă"
Marți 28.02.2023, Biblioteca Județeană „Gh.Asachi” Iași, partener al proiectului „Împreună pentru o dezvoltare durabilă”, editia I, alături de Școala Gimnazială „Gh.Ciobanu”-Andrieșeni, Societatea Eco-Arena și Centrul Cultural Ruginoasa au desfășurat o activitate în mediul online.
În cadrul activității, a avut loc o prezentare pe teme ecologice despre impactul deșeurilor electrice, electronice asupra mediului înconjurător pe termen scurt, mediu și lung precum și importanța colectării selective a deșeurilor.
"Start în educație"
În ziua de 02.03.2023 s-a desfășurat proiectul „Start în educație” finanțat de fundația OMV Petrom și derulat de fundația World Vision Romania,la care s-au reunit 30 de părinți din Glăvănești și Andrieșeni. Scopul proiectului este acela de a răspunde nevoilor de grădiniță din mediul rural, pentru a le facilita accesul la grădiniță și la resursele de care au nevoie precum și la experiențe de învățare gestionate de părinți.